Pieczywo bezglutenowe – ratunek dla alergików i ciekawe wzbogacenie diety dla świadomych konsumentów

Od zarania dziejów pieczywo stanowi niezwykle ważny element codziennego wyżywienia i nie sposób wyobrazić sobie dnia bez chleba czy bułekOd zarania dziejów pieczywo stanowi niezwykle ważny element codziennego wyżywienia i nie sposób wyobrazić sobie dnia bez chleba czy bułek. Nie każdy jednak może spożywać tradycyjne pieczywo zawierające gluten. Około 10 do nawet 20% polskiej populacji jest bowiem na niego uczulona. Stąd wzrost popularności pieczywa bezglutenowego, które jednak ze względu na liczne walory zdrowotne kupowane jest także przez osoby, które nie pozostają na diecie bezglutenowej.

Pieczywo bezglutenowe – z czym to się je?

Pieczywo bezglutenowe to niezwykle szeroka kategoria produktów (https://www.bee.pl/t/pieczywo-bezglutenowe), które są zamiennikami tradycyjnego chleba i bułek, a jednocześnie nie zawierają niezwykle szkodliwego dla części populacji glutenu. Warto jednak wspomnieć, że osoby zdrowe nie powinny eliminować glutenu z codziennej diety, gdyż całkowite jego wykluczenie w takim przypadku wiązać się może z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Znaczna większość populacji, która nie cierpi na alergię na gluten, potrzebuje bowiem tego białka w codziennej diecie. Pieczywo bezglutenowe jednak posiada liczne walory zdrowotne, które docenią osoby niebędące na tej diecie, a które zwracają uwagę na obecność w nim błonnika, witamin, czy znacznie wyższą zawartość minerałów niezbędnych do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wielu organów.

Pieczywo bezglutenowe – prawdziwa różnorodność i egzotyka

Pieczywo bezglutenowe wykonane może być z rozmaitych mąk i nasion. Coraz częściej spotyka się takie, którego jedynym składnikiem są nasiona lub stanowią one znaczną większość jego składu, podczas gdy mąka stanowi jedynie rodzaj spoiwa, jednak wiele nasion nie potrzebuje dodatku mąki, aby utworzyć z nich pyszny i zdrowy bochenek chleba lub bułki. Pieczywo bezglutenowe bogate jest bardzo często w błonnik, który reguluje pracę układu pokarmowego i ułatwia wypróżnianie, chroniąc przy tym przed chorobami jelit.

Do powszechnie stosowanych mąk przy wypieku tego typu produktów należy między innymi mąka kukurydziana, ryżowa, z ciecierzycy, z amarantusa, mąka gryczana, mąka z komosy ryżowej, a nawet mąka kokosowa i inne egzotyczne zamienniki krajowej mąki. Z nasion z kolei powszechnie wykorzystywane są nasiona dyni, nasiona chia, siemię lniane, czy nasiona słonecznika. Popularnym składnikiem pieczywa bezglutenowego są także płatki owsiane czy ryżowe. Wyroby takie są więc niezwykle różnorodne i każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie, bez względu na pobudki kierujące wyborem danego konsumenta.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com