Pieczywo bezglutenowe – bogactwo błonnika i zdrowa “egzotyka”

Pieczywo od zawsze stanowiło w polskiej kuchni nieodzowny element codziennego jadłospisu i nic nie zagraża pozycji wyrobów piekarniczych, jednak wiele osób odchodzi od tradycyjnego pieczywa w stronę pieczywa bezglutenowegoPieczywo od zawsze stanowiło w polskiej kuchni nieodzowny element codziennego jadłospisu i nic nie zagraża pozycji wyrobów piekarniczych, jednak wiele osób odchodzi od tradycyjnego pieczywa w stronę pieczywa bezglutenowego, co często jest wskazane ze względu na to, że nawet do 20% społeczeństwa nie toleruje glutenu. Pieczywo bezglutenowe będzie jednak także cennym uzupełnieniem diety osób bez tej nietolerancji pokarmowej, gdyż najczęściej bogate jest ono w błonnik, a do tego zaskakuje swoją pomysłowością.

Kto doceni pieczywo bezglutenowe?

Po pieczywo bezglutenowe sięgają przede wszystkim osoby, które czytały o jego rzekomym szkodliwym wpływie na zdrowie, jednak prawda jest taka, że jedynie niewielka cześć społeczeństwa powinna go wyeliminować z diety, a dla osób nie cierpiących na jego nietolerancję rezygnacja z niego będzie szkodliwa, co nie znaczy, że nie warto sięgać po pieczywo bezglutenowe, zwłaszcza w przypadku, gdy gluten spożywa się w innych produktach.

Po pieczywo bezglutenowe warto sięgać między innymi ze względu na często olbrzymią zawartość błonnika w bezglutenowych chlebach i bułkach, co wiąże się z użyciem rozmaitych mąk oraz ziaren. Najzdrowsze będzie przede wszystkim takie pieczywo bezglutenowe, którego składnikiem są same ziarna lub w którym stanowić one będą główną część wyrobu. Poza błonnikiem pieczywo takie bogate jest też w witaminy, minerały i kwas foliowy, a do tego jest ono lekkostrawne, a ze względu na wysoką zawartość błonnika przyspiesza ono perystaltykę układu pokarmowego, co niesie liczne korzyści zdrowotne.

Różnorodność pieczywa bezglutenowego – raj dla osób spragnionych kulinarnych odkryć


Pieczywo bezglutenowe wytwarzane jest z rozmaitych mąk i ziaren. Jedna z najzdrowszych jego wariacji, charakteryzujących się wysoką zawartością błonnika, będą te, które zawierają między innymi mąkę gryczaną, płatki owsiane, nasiona chia, siemię lniane, pestki dyni, czy nasiona słonecznika, a także amarantus. Takie pieczywo bezglutenowe można nabyć w sklepie ze zdrową żywnością, ale można je także przygotować samemu. Drugie rozwiązanie ma wiele zalet, gdyż jest ono niezwykle cenną lekcją kulinarną, sposobem na sprawdzenie własnych możliwości, sposobem zabawy, pomaga rozwinąć kreatywność, a także zaoszczędzić pieniądze, gdyż znacznie taniej jest przygotować własne pieczywo ze zdrowych nasion i mąk.

Pieczywo bezglutenowe powinno więc zagościć na każdym stole, przynajmniej od czasu do czasu, a jego olbrzymia różnorodność sprawi, że ciężko się nim znudzić.

Food obraz autorstwa foodiesfeed - www.freepik.com